775 100 170 triogas@triogas.cz

Jak vybrat PVC okna

Výběr PVC oken

Účelem tohoto článku není opakovat stokrát omílané marketingové věty, ale poradit s výběrem na základě vlastních dlouhodobých zkušeností.

Parametry výběru můžeme rozdělit do základních kategorií:

1. Technické parametry výrobku

2. Tradice a reference firmy

3. Záruky a garance

1. Technické parametry výrobku

PVC profil

Na PVC profil je často kladen největší důraz a spousta prodejců trvdí, že právě ten jejich profil je nej.. na trhu. Skutečnost je taková že všechny PVC profily na českém trhu musí splňovat stejné normy EU a  ČSN, je tedy jedno o jaký profil se jedná. Daleko důležitější je postup při výrobě - ten zčásti rozhoduje o finální kvalitě výrobku (použití předepsaných výztuh, kontrola teploty a času svaru atd.).

Důležité parametry profilu

 • stavební hloubka profilu = větší plocha svaru = vyšší pevnost konstrukce, většinou nižší Uf
 • Uf = prostupnost tepla rámem - čím nižší , tím lepší
 • výztuhy - standardem bývá tloušťka výztuhy 1.5mm a 2mm u dveří, u některých výrobců pouze 1.25mm
 • délka záruky na fyzikální vlastnosti a stálost barev
 • uzavřená čtvercová výztuha v rámu - lépe se montuje, při montáži se rám neprohýbá "do vajička".
Méně důležité parametry profilu

 • počet komor - značně zavádějící údaj, počet komor se často zvyšuje pouze z marketingových důvodů, pod heslem:"čím více komor, tím lepší okno". Vyšší počet komor má smysl, pokud se například sníží hodnota Uf, nebo se zároveň s počtem komor zvýší stavební hloubka profilu.
Nedůležité parametry profilu

 • značka - častý prodejní argument:"náše značka profilu je lepší než značka profilu konkurence" je naprosto nesmyslný a svědčí o neodbornosti prodejce. Všechny profily musí splňovat stejné normy a požadavky !!! mohou se lišit pouze konstrukčně, ale o tom již bylo psáno v sekci - Důležité parametry profilu.

Kování

Většina zákazníků se ptá především na značku PVC profilu, tedy v podstatě málo podstatný údaj a zapomíná na kování. Pokud je okno dobře vyrobeno, tak je zásadním prvkem celého okna právě kování. S kováním přichází do styku uživatel při každé manipulaci s oknem. Je to mechanická část, jejíž životnost má zásadní vliv na funkčnost celého okna.

Důležité parametry kování

 • Bezpečnostní IS čepy - bez IS čepů lze okno velice snadno vypáčit - viz. VIDEO až 82% vloupání je provedeno přes okna !!
 • Polohovací pojistka proti chybné manipulaci - nevypadne křídlo z rámu při chybném otočení klikou.
 • Přízdvih křídla při zavření - omezuje svěšování křídel
 • Bez plastových dílů - kování je mechanická součást okna, plastové díly se logicky rychle opotřebují.

Měli jsme možnost vyzkoušet na oknech všechny nejběžnější typy kování a jednoznačně nejlepší je z našeho pohledu kování MACO, proto toto kování používáme na všech oknech v nejvyšší řadě MACO - MultiMatic. Životnost a možnost seřízení je u tohoto kování bezkonkurenční, a i když je cenově výše, nepromítáme tento rozdíl do konečné ceny výrobku, protože ušetříme na zbytečných opravách a reklamacích.

Zasklení

největší plochu okna většinou zabírá právě sklo, proto je jeho kvalita velmi důležitá, ale zároveň nejhůře rozpoznatelná.

Důležité parametry zasklení

 • Ug = prostupnost tepla sklem - čím nižší, tím lepší. standardní rozmezí Ug=1.1(dvojskla) - Ug=0.5 (trojskla) - Ug= 0.3 (heat mirror - zatím velmi drahé)
 • dvojsklo, trojsklo - lze si vybrat
 • typ rámečku
 • vlepené , nebo vkládané sklo - vkládaná skla jsou skla, která jsou v oknech usazena pomocí zasklívacích podložek a lze je snadno a rychle vyměnit (například při rozbití). Vlepovaná skla jsou do oken pevně vlepena a jejich výměna je náročná.

Výrobek jako celek

Celková kvalita okna je nejen výsledkem výše uvedených parametrů, ale velmi zásadní je montáž výrobku. I velmi kvalitní výrobek může být nevhodnou montáží znehodnocen. Často prováděný placený servis oken po mnohdy již neexistujících firmách ukazuje, že velká část oken je namontována špatně (okna z váhy, prohnuté rámy přetažené kotvou atd..). Špatně namontované okno nemůže nikdy dobře fungovat a těsnit.

Důležité parametry celého výrobku
 • Uw - prostupnost celým oknem, čím nižší, tím lepší
 • souhrn výše uvedených položek

2. Tradice a reference firmy

   Firma by se měla hrdě hlásit k pracem, které prováděla, proto by mělo být samozřejmostí na požádání zveřejnit reference ve Vašem okolí, aby se bylo možné na realizaci podívat, popřípadě zeptat majitele. Nejlepší reklamou každé firmy je doporučení.

Některé naše reference si můžete prohlédnou ZDE

  Tradice firmy má také vypovídající hodnotu. Firma, která funguje více let si musela vydobýt svůj prostor na trhu dobře odváděnou prací. Firmy které jsou na trhu krátce, jsou méně čitelné a taky velmi často rychle končí.

3. Záruky a garance

Bezvadné provedení zakázky je pouze jedna část dohody. Další neméně důležitou částí jsou záruky a garance.

   Je dobré porovnat i tento parametr, který má vypovídající hodnotu. Je třeba posoudit, jestli se o Vaše okna bude firma nadále bezplatně starat a po jakou dobu. Častým standardem dnes bohužel je, že firma dá klientovi návod na seřizení oken a imbusový klíč a tím veškerý servis končí. Naším standardem je, že jezdíme bezplatně seřizovat okna po dobu dvou let - jsme si jisti kováním a dobrou montáží, takže seřízení bývá potřeba většinou maximálně jednou.

   Záruky na výrobek, profil, sklo a kování bývají většinou od 2 do 10 let.