Jak vybrat PVC okna

02. 07. 2021

Na první pohled velmi jednoduchý úkol, který ale není rozumné podcenit. Většina lidí nakupuje okna jednou za život a asi nikoho nepotěší zjištění, že nevybral dobře ,nebo mohl pořídit to či ono, nebo že nenakoupil výhodně.

Jak vybrat PVC okna

Na první pohled velmi jednoduchý úkol, který ale není rozumné podcenit. Většina lidí nakupuje okna jednou za život a asi nikoho nepotěší zjištění, že nevybral dobře ,nebo mohl pořídit to či ono, nebo že nenakoupil výhodně.

Tento článek by měl být částečně přehledným výčtem nejběžnějších možností výběru a zároveň praktickým rádcem.

 

Parametry výběru můžeme rozdělit do základních kategorií:

 

1. Technické parametry výrobku

2. Tradice a reference firmy

3. Záruky a garance

 

1. Technické parametry výrobku

 

PVC profil

 

Na PVC profil je často kladen největší důraz a spousta prodejců trvdí, že právě ten jejich profil je nej.. na trhu. Skutečnost je taková, že všechny PVC profily na českém trhu musí splňovat stejné normy EU a ČSN, je tedy jedno o jaký profil se jedná. Daleko důležitější je postup při výrobě - ten zčásti rozhoduje o finální kvalitě výrobku (použití předepsaných výztuh, kontrola teploty a času svaru atd.).

Základní parametry PVC oken:

PVC (nejběžnější, nejvýhodnější cena, bezúdržbový povrch, snadný servis)

 • počet komor - nepodstatný parametr, důležitý je parametr Uf.
 • Uf - prostupnost tepla rámem - čím nižší , tím lepší
 • počet těsněni - dvě nebo tři, tři jsou lepší, pokud jsou tři tak je lepší pevné středové dorazové těsnění, ne gumový "praporek".
 • stavební hloubka - většinou má souvislost s parametrem Uf, do širšího profilu lze také většinou zasklít hrubší skladbu skla, lze předpokládat vyšší tuhost konstrukce.
 • výztuhy - navzdory častým fámám a různým marketingovým sdělením je velmi nepravděpodobné narazit na okna s ošizenými výztuhami, nebo dokence bez nich. Každému výrobce ví, že při prvním ostřejším sluníčku by se šizení projevilo a kvůli pár ušetřeným korunám by následovala velmi nepříjemná a drahá reklamace.

Rychlé porovnání s jinými materiály:

Dřevo (pěkný vzhled, vyšší cena, nutná pravidelná údržba povrchu, snadnější renovace)

Hliník (nejvyšší odolnost a tuhost, bezúdržbový povrch, variabilita, nadstandardní rozměvy, vyšší cena)

 

Kování

 

Většina zákazníků se ptá především na značku PVC profilu, tedy v podstatě málo podstatný údaj a zapomíná na kování. Pokud je okno dobře vyrobeno, tak je zásadním prvkem celého okna právě kování. S kováním přichází do styku uživatel při každé manipulaci s oknem. Je to mechanická část, jejíž životnost má zásadní vliv na funkčnost celého okna.

Důležité parametry kování
 • Bezpečnostní IS čepy - bez IS čepů lze okno velice snadno vypáčit - až 82% vloupání je provedeno přes okna !!
 • Polohovací pojistka proti chybné manipulaci - křídlo nevypadne z rámu při chybném otočení klikou.
 • Přízdvih křídla při zavření - omezuje svěšování křídel
 • Bez pohyblivých plastových dílů - kování je mechanická součást okna, plastové díly se logicky rychle opotřebují.

TIP: Naše kování lze vylepšit až na bezpečnostní třídu WK3(RC3)

 

Zasklení

 

největší plochu okna většinou zabírá právě sklo, proto je jeho kvalita velmi důležitá, ale zároveň nejhůře rozpoznatelná.

Důležité parametry zasklení
 • Ug = prostupnost tepla sklem - čím nižší, tím lepší. standardní rozmezí Ug=1.1(dvojskla) - Ug=0.5 (trojskla) - Ug= 0.3 (heat mirror - zatím velmi drahé)
 • dvojsklo, trojsklo
 • typ rámečku (doporučujeme Swisspacer Ultimate) - omezuje rosení skel
 • vlepené , nebo vkládané sklo - vkládaná skla jsou skla, která jsou v oknech usazena pomocí zasklívacích podložek a lze je snadno a rychle vyměnit (například při rozbití). Vlepovaná skla jsou do oken pevně vlepena a umožňují vyrobit rozměrnější okna a dveře (máme v nabídce)

TIP: zvoleným zasklením lze zvýšit bezpečnost celého okna. Doporučujeme sklo Connex.

Výrobek jako celek

Celková kvalita okna je výsledkem výše uvedených parametrů, ale velmi zásadní je montáž výrobku. I velmi kvalitní výrobek může být nevhodnou montáží znehodnocen. Často prováděný placený servis oken po mnohdy již neexistujících firmách dokazuje, že velká část oken je namontována špatně (okna z váhy, prohnuté rámy přetažené kotvou atd..). Špatně namontované okno jakékoliv značky nemůže dobře fungovat a těsnit.

Důležité parametry celého výrobku
 • Uw - prostupnost celým oknem, čím nižší, tím lepší
 • souhrn výše uvedených položek

 

2. Tradice a reference firmy

 

   Firma by se měla hrdě hlásit k pracem, které prováděla, proto by mělo být samozřejmostí na požádání zveřejnit reference v okolí, aby bylo možné se na realizaci podívat, popřípadě se zeptat majitele. Nejlepší reklamou každé firmy je doporučení.

  Tradice firmy má také vypovídající hodnotu. Firma, která funguje více let si musela vydobýt svůj prostor na trhu dobře odváděnou prací.

 

3. Záruky a garance

 

Bezvadné provedení zakázky je pouze jednou částí dohody. Další neméně důležitou částí jsou záruky a garance.

   Je dobré porovnat i tento parametr, který má vypovídající hodnotu. Je třeba posoudit, jestli se o Vaše okna bude firma nadále starat a po jakou dobu. Častým standardem bohužel je, že firma předá klientovi návod na seřizení oken a tím veškerý servis končí. Naším standardem je, že jezdíme bezplatně seřizovat okna po dobu dvou let - jsme si jisti kováním a dobrou montáží, takže seřízení bývá potřeba většinou jen jednou.

Potřebujete poradit?