Péče o okna

06. 07. 2021

Jak se starat o okna, aby dlouho sloužily a zároveň dobře vypadaly a fungovaly. Co naopak nedělat, aby nedošlo k poškození oken.

Okna Vám mohou sloužit k naprosté spokojenosti dlouhá desetiletí. Stačí jen dodržet několik následujících zásad.

Těstnost zvyšuje úspory, ale pozor na vlhkost ...

Velkou předností nových oken je dokonalá těsnost spár, která je zaručena tvarovou stálostí našich profilů. Tím zamezíme nežádoucímu průvanu a úniku drahé tepelné energie. Má to však i svá úskalí, na která je třeba pamatovat. S teplem totiž zadržujeme v místnostech také vzdušnou vlhkost, která je produkována běžným užíváním – vařením, mytím i pouhým dýcháním. Pokud se dostatečně a správně nevětrá, koncentrovaná vzdušná vlhkost kondenzuje a může způsobit výskyt plísní nebo vlhkých skvrn. Proto je velmi důležité přizpůsobit oknům své větrací návyky.

 

Změňte návyky větrání ...

Větrejte intenzivně, nejlépe průvanem, a to po dobu 10 – 15 minut. V závislosti na četnosti užívání prostor byste tak měli učinit 2x – 5x za den ( velice individualní, dle potřeby), nebo používejte mikroventilaci.

 

Čistěte, ale opatrně...

 K běžnému čištění hladkých, neporézních ploch oken vám postačí čistá voda nebo neagresivní čisticí prostředek bez abraziv, mýdlová voda, popř. technický benzín. S touto údržbou zůstanou vaše okna dlouho jako nová. V případě, že dojde k neobvykle silnému specifickému znečištění, postup raději konzultujte se svým dodavatelem, aby nedošlo k těžko napravitelným estetickým nebo funkčním škodám. Nikdy nepoužívejte agresivní prostředky (např.Savo, Cilit Bang atd.) na čistění rámu a kování, poškozují antikorozní vrstvu kování!!

 

Závěsy zdobí interiér, ale…

Vnitřní okenní závěsy jistě vybíráte tak, aby esteticky ladily s interiérem. Měli byste však pamatovat také na zásady energetické. Dbejte, aby byla zachována cirkulace vzduchu topidla, které je nejčastěji umístěno právě pod oknem. V praxi to znamená, že záclony a závěsy by měly sahat pouze do úrovně parapetu. Mezi oknem a závěsem pak doporučujeme zachovat vzdálenost cca 30 cm.

Pravidelné mazání ...

Dlouhou životnost a bezporuchovou funkčnost vašich oken zajistíte jednoduchými servisními úkony. V zájmu snadného ovládání by měly být pohyblivé díly kování přibližně jednou za rok promazány olejem nebo vazelínou dle doporučení výrobce kování. Tím bude také zajištěna ochrana proti jejich opotřebení. Bližší informace jsou ke stažení níže (v letáku)

 

Prodejem péče nekončí

Ochotně řešíme veškeré Vaše potřeby i v budoucnu. Neostýchejte se na nás kdykoliv obrátit s žádostí o radu.

Potřebujete poradit?